Srodne teme
02.05.2001. pwd.h
26.05.2001. Koji iRCD?
26.11.2001. gledanje maila...
19.12.2001. quotas
11.11.2002. Zabrana instaliranja programa za user grupe kod W..
25.08.2002. prava usera
25.01.2006. VIRTUELNA OBUKA
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)

[es] :: BSD :: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)

[ Pregleda: 4045 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)16.09.2002. u 14:17 - pre 264 meseci
Ne znam da li je neko primetio, ali FreeBSD po default-u ima trip da user-i ne mogu uspešno da dignu X-e (dolazi do nekih errora), iako je X server i ostalo super podešeno i root ih diže bez problema.

Evo šta se može uraditi po tom pitanju:

Pretpostavljam da root može da digne X-e:

1) login with root
2) cp -R -f /root/* /home/user_need_X/
3) chown -R user_need_X /home/user_need_X/
4) login with user_need_X
5) test if user_need_X can using X
6) if it work , edit /home/user_need_X/.xinitrc to select window manager

:-)

 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.016le.net

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)16.09.2002. u 16:14 - pre 264 meseci
Samo mala gramatichka ispravka...inache ne secam se da sam imao kakvih problema te vrste, but never mind...
Citat:


1) login with root
2) cp -R -f /root/* /home/user_need_X/
3) chown -R user_need_X /home/user_need_X/
4) login with user_need_X
5) test if user_need_X can using (e) X
6) if it works , edit /home/user_need_X/.xinitrc to select window manager


VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)16.09.2002. u 17:04 - pre 264 meseci
Kakve su ovo gluposti? Kopiraš korisniku ceo sadržaj root-ovog home dira u nadi da će onda moći da pokrene X??? Auuu kakvo neznanje, pa to je strašno... Još je bolje, a jednako efikasno rešenje, da se korisnicima daju magične amajlije za pokretanje X-a, koje moraju da nose oko vrata stalno. Bež'te odavde sa tim vuduom.

Na FreeBSD-u korisnik po defualtu i ne može (i NE TREBA da može) da direktno pokrene X server, jer su X serveru za rad potrebne superuser privilegije. Postoje tri načina da se ovo zaobiđe:

1) Da X server bude SUID root:

# chmod u+s /usr/X11R6/bin/XFree86

Ovo nije preporučljivo iz sigurnosnih razloga, ali za kućnu mašinu bez non-trusted usera je dovoljno.

2) Da se instalira wrapper skript za startovanje X-a

# cd /usr/ports/x11/wrapper
# make install clean

Wrapper skript će takođe biti SUID root, ali sam X server neće. Ovo ja koristim najčešće.

3) Da se za pokretanje X-a koristi neki login manager (XDM, KDM, GDM).

Pa birajte šta vam se od toga sviđa, a vudu magiju batalite.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)17.09.2002. u 00:59 - pre 264 meseci
Hehe, što se tiče gramatičke greške, nisam ja pisao nego paste-ovao. :-)

random,

ovaj savet sam dobio sa: http://www.bsdforums.org/forums/ , znači nije moja lična kreacija, pre svega. Ipak ovo je uspelo i radi. A s obzirom da je u pitanju kućna mašina koju samo ja koristim, u prvi mah nisam uopšte razmišljao o sigurnosti i slično, već sam prosto hteo da isprobam da li će tako da radi kao što su mi rekli, pa rekoh da podelim sa forumom, što se ispostavilo dobro kao diskusija i nađosmo bolje i pametnije rešenje.

Drugo, hvala na boljem i pametnijem rešenju. Uvek sam za elegantno i najbolje rešenje. Ovo sam već primenio i radi.

Takođe moram da ti kažem da si mi pomalo smešan sa svojom ironijom i vuduom. Imam osećaj kao da si jako dirnut što sam tako opaasnnoo pogrešio i što imam tako veelikooo neznanje. Ili možda želiš da istakneš kako si najpametniji, a ostali strašne neznalice. Bilo kako bilo, smatram da je to potpuno nepotrebno, mislim na to nipodoštavanje. Sasvim je dovoljno da pomogneš, ispraviš na lep, kulturan i druželjubiv način. Mnogo bolji efekat to ima, znaš.
Sa druge strane, treba da napomenem da sebe ne smatram nekim unix, bsd i slično guruom, vec bazičnim korisnikom. Tako da mi je potpuno nejasno cime si bio isprovociran.

Ajd u zdravlje

 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)17.09.2002. u 12:55 - pre 264 meseci
Razlog moje naglašene reakcije je u tome što takve stvari NE TREBA RADITI. I ne bih voleo da to neko ovde na forumu pročita i da primeni u praksi. Shvatio sam odmah da si bez razmišljanja uradio copy/paste od nekuda, zato sam i bio slobodan da kažem da je u pitanju sušta glupost, veruj mi da ne bih bio tako grub da sam čak i pretpostavio da je tvoja ideja. Suština je da ne veruješ uvek svemu što pročitaš negde na netu, ili bar uvek da malo to propustiš kroz vijuge i razmisliš da li ima smisla pre nego što skočiš i primeniš.

A zašto je sušta glupost? Pa možda taj korisnik ima neka svoja podešavanja u HOME direktorijumu? (a bilo bi smešno da ih nema). I sad ti njemu kopiraš SVE fajlove, uključujući root-ov .profile, .cshrc i ostala podešavanja, sav root-ov email (!!!), i šta-već-sve-tamo nije, samo da bi mogao da startuje X. Razmisli malo o tome, i videćeš da moja zapanjenost nije bez osnova.

Zašto je vudu magija? Pa ako neko radi nešto, očigledno ne znajući šta radi (a meni nije jasno ZAŠTO korisnik može da startuje X posle takve ludačke intervencije, ali mi je jasno da sigurno razlog nije u tome što je dobio sav root-ov email) -- umesto da uradi posao u MINIMALNOM potrebnom broju koraka, onda je to potpuno isto kao da koristi magiju -- ne razume zašto to radi, ali veruje.

Greška zaista jeste opasna, i ne bih voleo da neko lutajući po forumu naiđe na to uputstvo i primeni ga. A bsdforums.org očigledno nije baš kvalitetan forum kad moderatori puštaju da se tamo postuje takvo đubre.

Eto, nadam se da sam se objasnio. Predlažem da ja prebacim ovo uputstvo u BSD tips ili FAQ, a da se gornja poruka obriše, da se neko ne bi navukao i primenio ovo "rešenje".
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)17.09.2002. u 14:12 - pre 264 meseci
FeR InAF :-) Što se mene tiče, briši ovo i prebaci.

poz.
 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: Evo odgovora ukoliko nekog muči dizanje X-a od strane user-a (osim root-a)

[ Pregleda: 4045 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
02.05.2001. pwd.h
26.05.2001. Koji iRCD?
26.11.2001. gledanje maila...
19.12.2001. quotas
11.11.2002. Zabrana instaliranja programa za user grupe kod W..
25.08.2002. prava usera
25.01.2006. VIRTUELNA OBUKA
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.