Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako postati web programer?

[es] :: PHP :: Kako postati web programer?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23940 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

andreaVM
Srbija

Član broj: 332608
Poruke: 3



+2 Profil

icon Kako postati web programer?25.02.2016. u 12:21 - pre 98 meseci
Pozdrav svima. Nova sam na forumu, ukoliko ovoj temi nije mesto na ovom delu foruma neka je admini prebace u odgovarajuci deo (ako je moguce).

Necu puno da duzim. Pre nekoliko meseci sam se zainteresovala za web dizajn, prvo sam na codecademy presla neki kurs vezan za HTML i CSS, nakon toga sam nabavila i neke knjige vezano za to i jos ucila, krenula da radim u Dreamweaver-u i pravila neke sajtove. Medjutim, zelela bih malo i ozbiljnijim stvarima da se bavim, ne samo dizajnom vec i web programiranjem i ucenjem programskih jezika. Tu dolazim do pitanja "Sta dalje?". Gde da nastavim? Koji jezik odabrati?
Da li je logicno posle HTML i CSS-a preci na JS, pa PHP, pa baze podataka? To sam na raznim mestima procitala. Naravno,kada ovako procitam ili sad napisem to zvuci kao da je nesto lako a svesna sam da nije i da je potrebno mnogo rada. Samo mi je potreban savet od ljudi koji su ovo vec prosli. Ove god. cu upisati FTN ali bez obzira na to zelim i samostalno da ucim i na sve moguce nacine da se usavrsavam.

Nadam se da nisam konfuzno pisala, ocigledno je da nemam puno iskustva sto se tice programiranja. Svaki savet je koristan. :)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako postati web programer?25.02.2016. u 13:21 - pre 98 meseci
Ja ne bih preporučio PHP, ali to sam samo ja. :)

Inače, možeš se raspitati kada će biti sledeći termin ovog okupljanja: http://railsgirls.com/beograd http://railsgirls.com/novisad itd
 
Odgovor na temu

kunc
Germany/Munich

Član broj: 195484
Poruke: 440



+56 Profil

icon Re: Kako postati web programer?25.02.2016. u 21:38 - pre 98 meseci
Težak joj je Ruby kao i njegov framevork 'On Rails. Ja bih išao sa JavaScript ( jQuery, Angular, Bacbone) tako da usavršiš i posvetiš se FRONT END-u.





 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako postati web programer?25.02.2016. u 22:03 - pre 98 meseci
Ja ne bih preporučio ni PHP a ni JavaScript ako još uvek ne barataš nekim krštenim jezikom :)
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 00:52 - pre 98 meseci
Na PHP forumu niko ne bi preporucio PHP?! Zanimljivo.

Elem, evo ja cu da preporucim. @andrea: Ako si savladala iole CSS/HTML, kreni polako sa pravljenjem dinamickih strana naravno kroz PHP. Za pocetak cak ne moras ni bazu da koristis - dovoljno je da podatke koje ces prikazati na stranici iscitavas iz txt fajla. Mnogi krenu odmah na SQL a ne znaju da otvore fajl kroz PHP. Vidim teras GNU/Linux okruzenje sto je odlican preduslov gde mozes imati i ceo LAMP stack na svom racunaru. Malo mi je bljak kada vidim koliko iskusnih developer-a jos uvek tera Windows a onda se muce FTP-om da prebacuju to sto su radili iz WAMP-a na pravi server gde im pola stvari popuca u startu.

Pored osnova PHP-a, pozeljno je da savladas i osnove JS-a (ne jQuery i ostali JS frejmvorci!).

Srecno.
 
Odgovor na temu

Nemke_BG

Član broj: 163822
Poruke: 341
*.static.sbb.rs.

Jabber: Nemke_BG@elitesecurity.org
Sajt: https://www.nmdesign.rs


+45 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 06:19 - pre 98 meseci
@Mister Naravno da ima ko da preporuci PHP, nego nema se vremena :)

Andrea, da to ti je odlican put koji si odabrala.

Kad sve to predjes i izvezbas, kroz koju godinu, cekace te druga odluka, da li zelis da budes full FE ili da se vise posvetis backend-u.
...
 
Odgovor na temu

andreaVM
Srbija

Član broj: 332608
Poruke: 3



+2 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 08:01 - pre 98 meseci
Zahvaljujem se na savetima. :)

 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.ptt.rs.



+218 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 17:26 - pre 98 meseci
Mene jos niko nikada nije pitao da mu radim nesto u Ruby niti znam nekoga ko radi u ovom programskom jeziku.
Nisam nesto ni oglase za posao video niti cuo. Niti znam neki sajt koji je pravljem u Ruby-iju.
Mozda je to moj subjektivni osecaj.

Nisam radio u njemu ali na prvi pogled izgleda mocno ali to nije dovoljno da se donese odluka.

Andrea, redosled ucenja ti je dobar s tim da mozes sve po malo, paralelno.
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kunc
Germany/Munich

Član broj: 195484
Poruke: 440



+56 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 17:39 - pre 98 meseci
Citat:
VladaSu: Mene jos niko nikada nije pitao da mu radim nesto u Ruby niti znam nekoga ko radi u ovom programskom jeziku.
Nisam nesto ni oglase za posao video niti cuo. Niti znam neki sajt koji je pravljem u Ruby-iju.
Mozda je to moj subjektivni osecaj.

Nisam radio u njemu ali na prvi pogled izgleda mocno ali to nije dovoljno da se donese odluka.


Onda ti nisi nista ozbiljno ni radio. Bez ljutnje ali to je tako.

heroku, twitter, zendesk, github, square.. to su samo neki koji su pravljeni u ruby on railsu.

Ruby je tezak i prvenstveno namjenjen naprednim korisnicima koji hoce da izvuku maximum i performanse. I PHP i Ruby su nastali 1995, dok je ruby on rails napisan 2005.



 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 20:15 - pre 98 meseci
Citat:
kunc: Ruby je tezak

Pa ne baš. Rekao bih da je jednostavniji i od PHP i od Jave, otprilike u rangu JS-a, samo bez budalaština poput weak typinga i sl. Rails sa druge strane jeste komplikovan.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 20:55 - pre 98 meseci
Vidim da koristis Ubuntu, pa bih ti preporucio Python odnosno Django framework. Python je podrazumevano instaliran na gotovo svim Linux distribucijama tako da ti ostaje samo da instaliras Django. Takodje, preporucujem da za instalaciju koristis izolovano Python okruzenje koje mozes da kreiras pomocu virtualenv alatke, imas je i u Ubuntu riznicama, tako da mozes da je instaliras sa apt-get ili sta vec koristis za instalaciju softvera. Django dolazi i sa Web serverom kojim mozes da testiras aplikaciju u lokalu, tako da za poceteak ne moras ni oko toga da brines. U principu, sve sto ti je za neki pocetak potrebno staje u par komandi:
Code:
sudo apt-get install virtualenv
virtualenv --no-site-packages venv
source venv/bin/activate
pip install django

Zatim kreiras svoj prvi projekat:
Code:
django-admin startproject mysite

Prebacis se u mysite direktorijum, startujes server i vec mozes da vidis svoj prvi Django sajt:
Code:
cd mysite
./manage.py runserver


Za dalje, vidi uputstvo na zvanicnom sajtu: https://docs.djangoproject.com/en/1.9/ kao i http://tutorial.djangogirls.org/en/index.html.

Takodje, pogledaj i http://www.pyvideo.org/, ima puno stvari vezanih za Django i Python generalno.

 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.ptt.rs.



+218 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 21:52 - pre 98 meseci
@kunc A ti si pravio twitter? Da je Ruby namenjen naprednim korisnicima je glupost jer to podrazumeva da su ostali malo zaostali a to je 95% ostalih. Ja ne kazem da je to los programski jezik vec je dovoljno da pogleda oglase za posao pa to moze biti presudno za odluku jer ne uci da bi se hvalila sta zna da radi i koliko je "napredna" vec uci da zaradi. Uostalom ovde na forumu mislim da ni nema Ruby podforum. Mislim da bilo ko nauci da programira u bilo kojem programskom jeziku dovoljno je pametan da nauci vecinu drugih. Nije problem nauciti sintaksu vec je problem nauciti programiranje.
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 22:08 - pre 98 meseci
Samo C za pocetak, ako hoces ozbiljno da pocnes, posle toga uzmi sta ti dusa pozeli..
Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kako postati web programer?26.02.2016. u 22:31 - pre 98 meseci
Citat:
Samo C za pocetak, ako hoces ozbiljno da pocnes, posle toga uzmi sta ti dusa pozeli

Najbolje od Tjuringovih masina, posle sve ide lakse ;).

Citat:
Mislim da bilo ko nauci da programira u bilo kojem programskom jeziku dovoljno je pametan da nauci vecinu drugih.

Amin ;)
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako postati web programer?27.02.2016. u 03:56 - pre 98 meseci
@andreaVM

MisterBigTime ti je napisao jako iskren odgovor. A i ja da se zapitam kao i on.. na PHP forumu, skoro svi protiv PHP-a .. stvarno smešno malo dođe, jer niko od PHP developera ne ide na ostale podforume da piše protiv ciljane kategorije, one u kojoj se nalazi.. bar ja to ne volim da radim, a to se radi isključivo zato što PHP kao konkurent, jeste danas poprilično JAK. Neki pričaju da je PHP bukvalno ubio ostale jezike na web polju i ostavio im prostora da deluju eto, tu i tamo ponegde na ovom/onom domenu i na - shell/GUI/desktop, "zaboravljenom" polju. Pod navodnicima, jer ja i dalje dobijam ospice kada čujem pojam "app".

Znaj jedno andrea, C jezik jeste alfa i omega. Jednom rečju, gotovo svaki programski jezik danas.. satkan je/baziran je na C. Konkretno, sve PHP funkcije, su zapravo C funkcije. Kada pozoveš neku, bilo koju PHP funkciju, recimo parse_ini_file(), iza tog naziva i zagrada, trči C kod i PHP interpreter/parser to žvaće i dadne rezultat na ekranu. Dakle, savet koji si dobila od deerbeer-a je jako kratak, ali i najiskreniji.

Dakle, ako ti želiš da se baviš web razvojem, da postaneš web developer, PHP jeste najlogičniji izbor. A možda, možda treba baciti pik i na asp.net. A zašto asp.net (opet jak akcenat na C familiju) ? Razlog je jednostavan. StackExchange network. Ja do sada nisam zapazio da je ta mreža i jednom zakazala. Idiotski veliki broj stack networka na jednom mestu, poprilično velik broj korisnika, a tu od PHP-a nema ni traga ni glasa.. uhvatili iskusni majstori koji umeju zaista da progamiraju, načukali mali milion linija sors koda, popakovali to na par servera pustiše u rad.. I gle.. stack radi kao munja. To se dešava kada PRAVI ljudi, majstori u svom poslu, dohvate pa naprave nešto od srca. A da su hteli, ta neka ekipa, da naprave sve to u čistom ruby-ju ili u PHP-u, stack mreža bi se verovatno isto ponašala, no, izbor je bio na njima.

Šta su automatski dokazali između ostalog ? PHP, kao opravdano najzastupljeniji - I TE KAKO - treba da ima konkurenciju.
I ako se desi da m$ prsne nekada, asp.net tehnologija, neće.

Kažu ljudi da je PHP zaposeo preko 90% sajtova danas, baš zato što je brz, i ciritam: "Language generally suited for web development", dakle osmišljen za http(s) protokol, da izbacuje, da generiše hypertext markup language, ili ono što pretraživači "traže/umeju" da čitaju pored ostalih ekstenzija i šturo teksta (.txt). U onih 10 preostalih % spadaju svi ostali jezici koji imaju pogodne biblioteke za rad sa web protokolima i standardima.

PHP jeste poprilično user friendly, ima dokumentacije za PHP na svakom ćošku. Primera još više. Ni jedan drugi jezik danas, nema toliko resorsa na izvol'te kao što ima PHP i popularnost mu neće opasti još dugo vremena.
Baš zbog te lakoće i dostupnog materijala i primera za učenje, vrlo lako se može dobiti pogrešan zaključak, razviti loša praksa, itd.

Što se tiče samog web programiranja, danas, 2016. god. .. više nije čak ni PHP potreban, nego samo javaskripta (osvrni se i na nodejs).
Ta nesrećna i nakaradna javaskripta, koju moram da čukam u editoru kad dođe red i na to, jeste nekim čudom toliko dobila na popularnosti da je to prosto zapanjujuće..
Zašto je krstim tako gnusno.. "nakaradna" itd.. ako se upustiš u web vode, razjasniće ti se vremenom, to je sasvim druga dubioza.

Zaključak? Probaj sve. Probaj sve, pa onda odluči. Danas je web/internet nešto što je prosto nezaobilazno, uskoro će i u naočare za sunce da nam udenu po par megabita i nekakav "reality/virtual/augmented" ekran koji će da parsuje css i html, tako da je sasvim logično da - svaki - "programatorsky" jezik može da posluži i za web svrhe.

Što se mene tiče, ja se držim PHP-a. I kako vreme odmiče, sve sam više i više siguran da nisam napravio loš potez.
about:networking
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.com
Via: [es] mailing liste



+498 Profil

icon Re: Kako postati web programer?28.02.2016. u 10:38 - pre 98 meseci
Prilicno sam neaktivan zbog raznih stvari u zivotu trenutno ali vecina
mojih postova na ESu je napisano bas ovde i subscribeovan sam na mailing
listu. Ovo mi je zapalo za oko.

Ne znam zasto bi iko rekao da je PHP los. Dan danas nikad nisam osetio
potrebu za ASPom niti mislim da iko ko se fokusirao na jedan od dva ima
ikakvih problema u resavanju bilo kakvih problema i potrebu za drugim, tu
bih zavrsio diskusiju oko odluke izmedju njih. Dokumentacije za PHP ima
mnogo i sve sto pozelis da uradis vec mozes naci kao primer na internetu, i
kad ne znas sta da radis google odradi posao, a tu je i drustvo sa ESa.

Iskreno nisam krenuo od PHPa, krenuo sam od TurboPascala, potom probao C++,
presao dalje na WinGUI sa C++ jer iskreno pascal/delphi nisu mogli da
zadovolje moje potrebe. Iako sam mnogo stvari radio u Delphiju presao sam u
potpunosti na C++. Jedan od razloga je verovatno taj sto ako znas C++ znas
i PHP. A malo ko danas ima potrebu za konstantnom izradom desktop
aplikacija koliko za web.

Mislim da ne bi napravila nikakvu gresku da krenes na PHP, mada bi moj
savet bio prvo malo C++a. Verovatno ce ti izgledati dosadno ali je lep
pocetak.

Nego, vidim da stvarno dosta ljudi govori da PHP nije dobar izbor. Voleo
bih samo da mi kazete zasto, stvarno me interesuje misljenje oko toga jer
nisam u prici oko ostalih stvari, da li se nesto promenilo?

Sto se tice frameworka, mislim da je nekome ko tek krece da uci to sasvim
suvisno, bar u narednim mesecima. Lepo mogu da se savladaju osnove PHPa,
baza podataka, onda OOP u PHPu, pa nema razloga orvih 6 meseci brinuti o
tome. A kad neko vec ima dobrog iskustva u PHPu lako ce mu biti da to
usavrsi. I ja sam blenuo ko tele u sarena vrata kad sam prvi put radio sa
Zendom, kao da programiranje nisam video u zivotu, ali sve je poenta malih
koraka.

Pozeleo bih ti srecu sa ucenjem i da znas da neces napraviti los izbor u
svakom slucaju, vise je bitno razmisljati kao programer nego raditi u
odredjenom programskom jeziku, a to je ono sto ces sigurno izgraditi.

Veliki pozdrav.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako postati web programer?28.02.2016. u 13:37 - pre 98 meseci
Citat:
Zlatni_bg: Nego, vidim da stvarno dosta ljudi govori da PHP nije dobar izbor. Voleo
bih samo da mi kazete zasto, stvarno me interesuje misljenje oko toga jer
nisam u prici oko ostalih stvari, da li se nesto promenilo?


https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

Pored nekoliko izuzetno dobrih alternativa (Python i Ruby), ne znam zašto bi neko ko već može da bira izabrao PHP. Možda jedino zbog ponude poslova za juniora u Srbiji.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako postati web programer?28.02.2016. u 14:24 - pre 98 meseci
I ja isto ne vidim zašto bi neko pored linuxa koristio m$ proizvode ili `poluzagrižene` proizvode, ali ih, eto, koriste..
I zašto sada da verujemo 100% tom blogeru čiji si članak linkovao, ako je recimo baš on jedno vreme bio baš taj zagriženi php noob i non-stop upoređivao stvari sa `==` ... i onda mu se jednoga dana, zapao baš 0 kao integer na pogrešnom mestu... i onda je lupao glavom od sto, čupao kosu, grizao nokte, drao se na ukućane bez razloga... a kad je saznao da ima i `===` ... e tek onda krenuo da se dere od muke što to ranije nije saznao i evo ga blog. Na temu o `slončetu`.. Mogu misliti koliko će tek ovakvih tekstova biti na temu o na sve strane bušnom pehapeu, kada PHPNG *(v 7+) postane recommended standard na 100% hostniga...
about:networking
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kako postati web programer?28.02.2016. u 21:10 - pre 98 meseci
Iskreno, na onom blogu sam vise video da je coveku nelogicno vise logicnih stvari nego logicno nelogicnih stvari.

Ako se neko navikne na PHP, kao ja posle C/C++, lakse ce prihvatiti sam PHP i ceo koncept takvog programiranja nego celu translaciju na Ruby koji koliko sam primetio nije i dalje ni po cemu priblizan PHPu. Python i nisam vidjao toliko da se koristi u resenjima kao PHP, bar ne za vece sajtove, za Ruby stvarno ne znam. U vreme kad sam ja radio najvise web programiranja/dizajna, vecina softvera je bilo napisano bas u PHPu i 95% skripti/gotovih resenja je koristilo bas PHP.

Kao sto tom liku nije jasno gomila stvari oko PHPa (to sa == npr), tako sam i ja u svom skromnom iskustvu sa Javom imao utisak da sam 50x deklarisao neke stvari vise nego sto je potrebno. Ocigledno je neko navikao na totalno drugaciji nacin programiranja i sintaksu.

I ceo post na blogu mi deluje da je napisao neko solidno razmazen kome "jezik nije onako kako ga je on zamisljao", kuka na PHP integrisane funkcije kako ustvari RADE ono sto on zeli ali on ne zeli tako da ih napise, i izrazava svoje nezadovoljstvo.

E sad, ako tamo na tom blogu "tehnicari" za bezbednost podataka pisu kako "Jesus cries from PHP", onda ne znam kako gomila aplikacija sa vrlo pipavim podacima i dalje koriste PHP? Da li jedna osoba kao pojedinac i moze da izjavi tako nesto? Pa ljudi, to nije projekat koji je radjen godinu/dve dana, nije nesto sto je neko sklepao za mesec dana, mislim da je mnogo ljudi ulozilo mnogo sebe da bi PHP zaziveo kao takav danas, i ne vidim da 99% ljudi kuka na taj isti PHP. Ne vidim da iko misli da je pogresio. I ne vidim kako je bilo koji sajt "otvoren" za napade zato sto koristi PHP, sto mislim da ne mora ni da se dokazuje, a na blogu je navedeno bukvalno "php sifre se razbijaju jednom funkcijom".

Junior programere? :) Shvaticu ovo kao salu, s obzirom na kolicinu kvalitetnih seniora u nasoj zemlji :)

@plus_minus, Windows koristim iz jednog razloga, to su igrice i nazalost sto i danas vecina softvera radi adekvatno samo na njemu za koje ne mogu da nadjem adekvatne zamene, a Wine ne zavrsava posao u svakom slucaju. Ali PHP kao nezavisan od platforme nije ni zasluzio slicno poredjenje :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako postati web programer?28.02.2016. u 21:36 - pre 98 meseci
^^ ŠTAAA!?!?? Igrice?! PIRATERIJA! KRIMINAL! ALARM!!! ... .. zekim se malo.
Slažem se. Može i bolje poređenje, tad mi bilo potaman za jagodice u datom momentu..
Napiši čoče onda bolje poređenje, š'a čekaš?

Mada.. kada se sagleda šira slika.. igrice danas nisu kao što su nekad bile..
Jeste, bolji audio/vizuelni doživljaj, više resorsa.. ali.. nekako.. sve se svodi na nišan i na rokanje.
Ako ne to, onda bejzbol palice, motorne testere ili letve raznorazne sa nakucanim ekserima pa udri i ubij zombija.
Psychonauts. To je bre igrica.

I koji to softver nema za nas pingvine, d čujem? Al' ajd' kao .. ne mora to. Odosmo u oftopik.
about:networking
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Kako postati web programer?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23940 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.