
Ovo je rešenje za ljude koji su kupili modem za mobilni internet ali zbog slabog prijema ne mogu u potpunosti da ga iskoriste ili jednostavno žele veću udobnost.
Razlozi primene:
- Dobar prijem samo u jednom delu kuće primorava vas da stalno budete na tom mestu bez mogućnosti da udobno surfujete iz kreveta ili leti sednete pod hlad.

- Imate samo jedan usb modem a želite da podelite internet sa još nekime ili da ga samostalno koristite na više računara.
- Na mestu vašeg boravka nema nikakvog prijema ali zato je kod komšije super.
Za ove i druge namene odličan izbor može biti model "Air3G" firme Erlajv (Airlive). Oni ga reklamiraju prvenstveno kao 3G ruter ali se može koristiti i za rutiranje interneta koji dolazi preko WAN porta (adsl na primer).
Instalacija je jednostavna. Potrebno je da posedujete usb 3G modem. Po priključivanju 3G modema, ruter počinje da komunicira sa njim i spaja se na internet bez bilo kakve dalje akcije. Kod mene se spojio i bez podešavanja operatera ili nekih parametara jer je podrazumevani apn bio "internet" a to je ujedno i Telenorov apn. Naravno, želećete da apn promenite u "net" zbog veće brzine pristupa koju omogućuje. Sada imate pristup internetu preko kabla ili bežično preko nekog od 802.11 standarda.
Ono čime bih izdvojio ovaj ruter:
- 802.11n standard sa brzinom 150 Mbps. "n" više nije retkost i svi novi laptopovi imaju integrisanu karticu upravo sa "n" standardom. Obezbeđuje nešto veći protok od najprisutnijeg "g" standarda.
- Velika izlazna snaga. Za razliku od klasičnih kućnih rutera, ovde imamo čak 1W (30dBm) izlazne snage na 802.11b standardu kako bi se osigurala što veća pokrivenost. Lep način da se u gradskom zagušenom etru izborite za svoje mesto pod Suncem.
Za 802.11g standard koji će većina koristiti, izlaz je 29dBm, dok je za 802.11n izlaz 27dBm. Sve preko 20dBm (100mW) nije dozvoljeno kod nas. Ako želite da iskoritite maksimalnu snagu, u izboru zemlja odaberite region Južne Amerike. Korekcija izlazne snage je moguća i preporučujem najmanju koja obezbeđuje dobar prijem.
- PoE port. Veoma korisno. Želite li da držite ruter na tavanu ili na drvetu pored kuće, nebitno je - nije potrebno izvlačiti klasično napajanje. Preko poe standarda, moguće je dovesti napajanje putem UTP kabla koji koristite za povezivanje mreže.
- Hotspot opcija. Ovo je već namenjeno nekome ko hoće da prodaje pravo na korišćenje interneta. Ukratko, moguće je napraviti više naloga koji bi preko šifre pristupali. Svaki nalog je moguće zaključati na po jednog korisnika da ne bi mogao da pristupi svako ko zna šifru.
Moja iskustva su pozitivna; sve radi kako treba. Podržani su E1550 i E220 modemi a za kompletnu listu posetite stranicu proizvoda Air3G. Jedino iz nekog razloga Vindous 7 nije mogao da povuče dns server sa rutera pa nisam mogao da otvaram sve sajtove. Rešenje je ručno upisati dns server vašeg provajdera ili ako ga ne znate, koristite Guglov špijunski 8.8.8.8
[Ovu poruku je menjao espresso dana 08.04.2010. u 21:12 GMT+1]