Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 325150 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 08:32 - pre 199 meseci
@spartak

Dalibor je u Irskoj, ja sam u DK za sada..
Nije bas to tako naglaseno... ni ja ne radim u CPH, vec 100 km dalje... uglavnom decentralizacija je ono sto je prednost...
Gradovi u kojima se dobro placa su u sustini skuplji za zivot i po tom prinicipu sve funkcionise..

Svidja mi se ovo sto si rekao 'Svako ko je probao zavrsio je polako ali sigurno u Beogradu, uz vrlo mali broj izuzetaka koji potvrdjuju pravilo.'... ali si trebao da kazes da POSAO omogucuje taj napredak a ne obrnuto.. Oni su i stigli u BG zato sto su poceli pametno, stedljivo, pametno se razvijali... a nisu se odmah smestili na Altinu sa svojim biznisom.. mada sam siguran da su tamo zavrsili... To je i bila moja preporuka za otpocinjanje outsource biznisa, pocni sa malo, a za NBG nikad nije kasno... al je jako zajebano kad zakupis prostor, pronadjes radnike, stignes do pola projekta, pa ti zafali lova da ga zavrsis, ili ti gazda otkaze projekat... onda u banku po kredit da zakrpis rupe.. i 10tak godina otplacivanja outsourcing avanture..

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 08:44 - pre 199 meseci
Ja lično mislim da je najlogičniji put za autsorsing u Srbiji prvo nalaženje jednog do trojice ljudi koji određeno vreme rade od kuće, a kad se dovoljno razvije posao pređu u ofis i zaposle još par ljudi.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 08:51 - pre 199 meseci
Citat:
jablan: Ja lično mislim da je najlogičniji put za autsorsing u Srbiji prvo nalaženje jednog do trojice ljudi koji određeno vreme rade od kuće, a kad se dovoljno razvije posao pređu u ofis i zaposle još par ljudi.


Potpisujem
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:03 - pre 199 meseci
Think Big Start Small tj.

Samo, za to moras da pozuris - sto se IT-a tice, Srbija ce jako brzo dostici nivo nekih zapadnih drzava u pogledu onoga sta radnici traze za svoj posao - tako da te "small outsourcing startup" varijante mogu funkcionisati jos samo neko vreme.

U Srbiju ulaze veliki igraci, koji za ljude obezbedjuju veliki kancelarijski prostor i odlicne uslove za rad (i sigurnost) - tako da ce dobar deo dobrih jednostavno polako migrirati kod takvih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.203.*



+471 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:06 - pre 199 meseci
Citat:
Sto se finansijske konstrukcije tice - uzmi da troskovi jednog programera u Srbiji iznose 0.3x - 0.5x troskova istog takvog programera u zapadnoj EU, sa tendencijom rasta tog koeficijenta (verujem da ce se saturirati na 2/3 za nekoliko godina).

Ukoliko cena intelektualne usluge / proizvoda u Srbiji zaista dostigne oko 70% vrednosti iste te usluge u nekoj zemlji zapadne Evrope, onda se postavlja pitanje isplativosti. To bi značilo da u Srbiji za XY novaca možete dobiti 10 programera, a u jednoj Irskoj 7. Hmm...
Šta znam, mislim da je to onda ulaganje u pogrešnu granu industrije. Ukoliko znate, stanje sa radnom snagom u Srbiji je sledeće. Navešću konkretan primer. Poznata austrijska korporacija traži radnika za potrebe svog rastućeg poslovanja. Srednja stručna sprema. Na jedno radno mesto aplicira 50+ kandidata. Struktura tih kandidata je takva da su SVI ( verovali ili ne ) završili ili tek završavaju fakultet. Skoro svi neki tehnički, jedan čak ETF. Znate kakvo radno mesto je u pitanju? Komercijalista za tehničku robu ( u pitanju su šrafovi i vijci). To se u vreme socijalizma nije zvalo tako zvučno kao danas. Zvalo se kraće. Vozač. Dakle, 50 ljudi koji su studirali da bi vozili pick up i isporučivali šrafove automehaničarima.
Hoću samo da imate uvid u tržište radne snage izvan IT-a. Sa druge strane imate programera koji će izaći sa intervjua, a ispod 1000€, trinaeste plate, dodatnih beneficija, ne želi ni da čuje. Ne znam, ali mislim da ulažete u pogrešnu industriju u pogrešno vreme. Danas ljudi koji vama trebaju mogu lako da odu u Prag, London, Dubai... a ukoliku su bez većeg iskustva, mogu da freelanceju.
Citat:
Novog Beograda, na primer - kao jako dobrog mesta za poslovni prostor. Siroke ulice bez haosa kao u centru BGD-a, relativno dobra infrastruktura (svakako bolja od starog dela Beograda), dobra veza sa aerodromom (bitno za tebe ako ti klijenti dolaze nekad u posetu, ili ti moras da se sjuris na poslovni sastanak negde u EU recimo...) i sa centrom grada, dosta novogradnje koja moze posluziti za kvalitetan office-space, imas dosta opticke infrastrukture za neki jaci Internet ako treba itd...

Ne znam, ali meni taj Novi Beograd izgleda kao pomodarstvo. Do skoro je to bila najveća spavaonica na Balkanu, a otkad izgradiše Beogradsku arenu, postade prestižno mesto. Danas imate situaciju da kvalitetan salonski stan ( stara gradnja, visoki plafoni, dobar ulaz - ponekad i mermerni, na odličnoj lokaciji - i u centru grada postoje široke ulice ) košta skoro 3-4 puta jeftinije od nekog poslovnog prostora na Novom Beogradu. Valjda je suština izmeštanja izvan uže gradske zone i centralnih delova grada upravo da bi se dobio jeftinji poslovni prostor, a ne samo da biste dobili bolju optičku strukturu ( čiji ekvivalent možete dobiti i u strogom centru).
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.203.*



+471 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:10 - pre 199 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Think Big Start Small tj.

Samo, za to moras da pozuris - sto se IT-a tice, Srbija ce jako brzo dostici nivo nekih zapadnih drzava u pogledu onoga sta radnici traze za svoj posao - tako da te "small outsourcing startup" varijante mogu funkcionisati jos samo neko vreme.

Slažem se Ivane. Upravo napisah u postu iznad.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
81.93.78.*



+6455 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:38 - pre 199 meseci
Citat:
žutokljunac
Danas imate situaciju da kvalitetan salonski stan ( stara gradnja, visoki plafoni, dobar ulaz - ponekad i mermerni, na odličnoj lokaciji - i u centru grada postoje široke ulice ) košta skoro 3-4 puta jeftinije od nekog poslovnog prostora na Novom Beogradu. Valjda je suština izmeštanja izvan uže gradske zone i centralnih delova grada upravo da bi se dobio jeftinji poslovni prostor, a ne samo da biste dobili bolju optičku strukturu ( čiji ekvivalent možete dobiti i u strogom centru).


Čekaj, ti upoređuješ zgradu iz drugog svetskog rata sa novim poslovnim prostorom?!?

Poslovni prostor je barem 50% skuplji u izgradnji od stambenog zbog specifičnosti koje stambeni prostor nema. Dakle čak porediti novu gradnju sa različitom namenom nema smisla, a kamoli zgradu od pre 60 godina sa novogradnjom...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:41 - pre 199 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Samo, za to moras da pozuris - sto se IT-a tice, Srbija ce jako brzo dostici nivo nekih zapadnih drzava u pogledu onoga sta radnici traze za svoj posao - tako da te "small outsourcing startup" varijante mogu funkcionisati jos samo neko vreme.

Šta znam, nije uvek prednost biti deo imperije. Mali startapi mogu imati prednosti (recimo, rad od kuće ili kombinacija kuća-kancelarija umeju biti prilično neizvodljivi u korporacijama), ne mislim da je pravilo da ljudi uvek beže u veće firme.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 10:56 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: @Ivane
Ja sam suvlasnik outsource firme (doduse radi i za domace trziste) koje sa bavi masinskom industrijom i stacionirao sam se 50km od Beograda u jednoj nerazvijenoj opstini (i to zbog nizeg poreza, lakseg dobijanja kredita od strane Fonda za razvoj RS, svih ostalih beneficija koje imaju opstine koje nisu razvijene). Jeste, priznajem, bilo je problem pronaci radnu snagu ali uvek se nadje neko.

Tako isto savetujem naseg kolegu da pocetni troskovi budu sto manji.. jer ce doci u situaciju da zavrsi u ludnici ili zatvoru...

Svi oni koji su pokusali da budu "velike gazde" na pocetku tako su zavrsili..


E konacno da kazes zbog cega tako mislis, ali IT vs. mech, jedan nas (ne)"vidjeni" politcar bi ti rekao "don't mix frogs with grandmothers" Tu pricu mozes prodati masincima jer su oni happy kao sto neko pre rece i kad razvoze srafove u pickup-u, a IT ljudima da pridjes sa tom pricom, da li zelite da radite u startup firmi (bez referenci i ikakve sigurnosti) u zaklopaci ili iz vaseg stana, mislim daj bre...

Ako covek zeli da pravi ozbiljnu firmu nek poslusa Dimkovica i jos jednog pre koji je pricao o stvaranju normalne radne stmosfere i uslova, a u sve ovo ima smisla da uleti ako ima ideju sta bi da radi, tj. konkretan nacin nalazenja posla (da ne bude sve sam kupio i zaposlio e sad jos samo da nadjem posao), i dovoljno novca da isfinansira stvaranje ozbiljne firme, locirane u adekvatnom poslovnom prostoru,na civilizovanom mestu sa adekvatnom opremom i ljudima, ako ne ostalo je sibicarenje ...

BTW NBG jeste bio spavaonica, ali to vise nije, kada je bio spavaonica imao je ogroman slobodan prostor za izgradnju novih objekata,a prostora za izgradnju jos uvek ima,sirina ulica na NBG-u je svakako veca nego bilo gde u centru, infrastruktura daleko bolja, i ne vidim cudo zasto onda to i ne bi bilo skupo, opet to jeste nekakva periferija, ali pitanje je kako ce ljudi na to gledati za (recimo) 5-10 godina, tj. kada se biznis debelo preseli na NBG, sta ce im biti draze 3povanje po centru ili NBG.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
82.117.206.*



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:17 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro:... ali si trebao da kazes da POSAO omogucuje taj napredak a ne obrnuto..

Ja sam rekao ono sto sam mislio. Ne razumem kako si mislio da mi kazes sta sam ja trebao da kazem?

Ozbiljnim firmama vucaranje po budzak opstinama u Srbiji ni ne pada na pamet, to je ocigledna situacija nema sta da se teoretise.

Citat:
jablan: Šta znam, nije uvek prednost biti deo imperije. Mali startapi mogu imati prednosti (recimo, rad od kuće ili kombinacija kuća-kancelarija umeju biti prilično neizvodljivi u korporacijama), ne mislim da je pravilo da ljudi uvek beže u veće firme.

Ja bih licno usao u neki mali "potkrovlje" startap samo ako je moj. Tudje igre sa necim u sta i sam nije siguran da li mu se uopste radi i da li ce imati dovoljno novca i kada ce napraviti folbek u Pancevacki Rit su prevazidjeni odavno. Ovo sto si rekao stoji ali teoretski i za vreme od pre 3 do 5 godina.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:17 - pre 199 meseci
Citat:
pri3rak: E konacno da kazes zbog cega tako mislis, ali IT vs. mech, jedan nas (ne)"vidjeni" politcar bi ti rekao "don't mix frogs with grandmothers" Tu pricu mozes prodati masincima jer su oni happy kao sto neko pre rece i kad razvoze srafove u pickup-u, a IT ljudima da pridjes sa tom pricom, da li zelite da radite u startup firmi (bez referenci i ikakve sigurnosti) u zaklopaci ili iz vaseg stana, mislim daj bre...

Ako covek zeli da pravi ozbiljnu firmu nek poslusa Dimkovica i jos jednog pre koji je pricao o stvaranju normalne radne stmosfere i uslova, a u sve ovo ima smisla da uleti ako ima ideju sta bi da radi, tj. konkretan nacin nalazenja posla (da ne bude sve sam kupio i zaposlio e sad jos samo da nadjem posao), i dovoljno novca da isfinansira stvaranje ozbiljne firme, locirane u adekvatnom poslovnom prostoru,na civilizovanom mestu sa adekvatnom opremom i ljudima, ako ne ostalo je sibicarenje ...


Vidis decko radio sam ja sa ortakom outsourcing software-a za Danske firme, pa su nam zapali takvi programeri (moram priznati da su bili dobri), koji su mislili da neko tamo u DK s*** pare, i da samo daju sakom i kapom... pa kako se kome nakrivi oni podele... Firma koja outsoursuje, to radi da bi zaradila... ako ima sve sto ti tako lako nabrajas onda otvara svoj Branch Office.. Ja stvarno ne mogu da verujem da ti zivis u ubedjenju da ce neko da ti pljune 50 ili 100 hiljada eura da se ti igras outsourcing kompanije... Mani se filmova..
Na svu srecu napustio sam to kad sam pokrpio sve rupe i troskove...
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:31 - pre 199 meseci
@spartak

pa kako su se izmestile u BG.. resile jednog dana i samo presle?... valjda su razvile toliko posao da mogu sebi da priuste bolju lokaciju...

ne odredjuje lokacija firme da li je ona ozbiljna? pogledaj po koju reportazu o Indjiji... pitacu te da li ce BG i NS programeri u Indjiju (selendru) kad se tamo stacioniraju outsource kompanije.. sta ti mislis?
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:33 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: Vidis decko radio sam ja sa ortakom outsourcing software-a za Danske firme, pa su nam zapali takvi programeri (moram priznati da su bili dobri), koji su mislili da neko tamo u DK s*** pare, i da samo daju sakom i kapom... pa kako se kome nakrivi oni podele... Firma koja outsoursuje, to radi da bi zaradila... ako ima sve sto ti tako lako nabrajas onda otvara svoj Branch Office.. Ja stvarno ne mogu da verujem da ti zivis u ubedjenju da ce neko da ti pljune 50 ili 100 hiljada eura da se ti igras outsourcing kompanije... Mani se filmova..
Na svu srecu napustio sam to kad sam pokrpio sve rupe i troskove...


Jel' a kad se to dogodilo? I daj nadji sada dobre programere koje ces vuci po vuko**binama a da ti plata koju nudis nije osetno veca od one koju bez vece frke mogu da namaknu bez odlaska u prirodu.

Inace koja firma ne radi da bi zaradila?A covek je lepo rekao da hoce dream team, u prevodu ozbiljnu firmu, to sto ti zelis da prodas ovde,malo ko zeli da kupi, ako mi je do zajebavanja igracu se freelancig site-ovima...

I pazi na odabir bioskopa, ne daje se uvek film koji ti se svidja.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
82.117.206.*



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:34 - pre 199 meseci
Sigurno da niko nece da plasira 100k eura na godisnjem nivou da se neko igra. To je biznis investicija, kada postoji projekat, kada postoji racunica, kada postoji covek u koga se ima poverenja da ce to da izvede do kraja.

E sad, to da li neko u inostranstvu ima stalan priliv poslova, ili misli prvo da napravi outsorsing tim pa onda da juri neke poslove drasticno menja kontekst. Mozda mi pricamo sve vreme o razlicitim stvarima?

Evo licnog primera, kada sam pravio kalkulaciju za jedan svoj projekat. Za to mi je potrebno 2 senior i 2-3 junior programera. Za prve dve pozicije u principu ima par ljudi koje bih pozvao da rade samnom. Zato sto znam sta mogu da izvedu. To u startu podrazumeva da treba da im ponudim nesto bolje nego sto sada imaju na mestima gde rade posto su kvalitetni ljudi po pravilu angazovani i ne vise na civiluku. E sad tu dolazi ovaj deo o lokaciji prostora. Naravno da sto dalje od centra povoljnije moze da se nadje prostor, ali direktno proporcionalno moja ponuda koja bi ih privolela tamo mora da se uvecava. I dolazim u situaciju da ili kockam sa potpuno nepoznatim ljudima, ili platim pa klatim. Ova druga opcija je manji trosak sigurno. Uglavnom nije mi ni palo na pamet da bi razvojna godina mogla da me kosta manje od 100k racunajuci da se radi u iznajmljenom stanu.

@Brutalno dobro: Meni nije jasno sta si ti stvarno mislio da mozes da "kupis" u Beogradu (ispravka Srbiji) od ove "robe" i za koliko novca?
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 11:37 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: @spartak

pa kako su se izmestile u BG.. resile jednog dana i samo presle?... valjda su razvile toliko posao da mogu sebi da priuste bolju lokaciju...

ne odredjuje lokacija firme da li je ona ozbiljna? pogledaj po koju reportazu o Indjiji... pitacu te da li ce BG i NS programeri u Indjiju (selendru) kad se tamo stacioniraju outsource kompanije.. sta ti mislis?


Aj prvo sacekaj da od toga bude bilo sta.Inace zabole me ***c da radim za IBM/HP/... u Indjiji ako plata nije osetno veca od one u BG-u, da li to mozes da shvatis?
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 12:13 - pre 199 meseci
Citat:
pri3rak: Jel' a kad se to dogodilo? I daj nadji sada dobre programere koje ces vuci po vuko**binama a da ti plata koju nudis nije osetno veca od one koju bez vece frke mogu da namaknu bez odlaska u prirodu.

Inace koja firma ne radi da bi zaradila?A covek je lepo rekao da hoce dream team, u prevodu ozbiljnu firmu, to sto ti zelis da prodas ovde,malo ko zeli da kupi, ako mi je do zajebavanja igracu se freelancig site-ovima...

I pazi na odabir bioskopa, ne daje se uvek film koji ti se svidja.


2003/2004 i radilo je sve po principu koji je jablan naveo.. 3 programera sa radom od kuce... sa ugovorenim fondom radnih casova i cenom radnog sata... jos su svi programeri bili stalno zaposleni po svojim fimama, tako da su programirali u slobodno vreme, vikendom...
zamisli koliko bi ja mogao da im ponudim po radnom satu da sam zakupio prostor u NBG, prijavio ih za stalno + svi ostali troskovi...

Covek se u toku diskusije izjasnio da hoce dream team... u prvom postu je rekao da ocekuje da mu firma da po "koji" projekat za pocetak... a ovde je dobio savete po kojim mu treba brdo novca samo da otvori firmu i pripremi je za outsourcovanje...

Prestani da se uvek izjasnjavas kao programer radnik , stavi se u ulogu menadzera poslodavca... covek je taj savet trazio, a ne prepotentnog programera koji hoce ovo ili ono... gazda daje pare gazda daje uslove.. tvoje je da su uhvatis u kolo i prihvatis ili da se pozdravis ...

Citat:
pri3rak: Aj prvo sacekaj da od toga bude bilo sta.Inace zabole me ***c da radim za IBM/HP/... u Indjiji ako plata nije osetno veca od one u BG-u, da li to mozes da shvatis?


Da ponovim "prepotentan programer"... nije sve u plati, mnogo toga moze da se nauci u IBM i HP-u sto je od neprocenjive vrednosti...
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 12:17 - pre 199 meseci
Citat:
spartak: Sigurno da niko nece da plasira 100k eura na godisnjem nivou da se neko igra. To je biznis investicija, kada postoji projekat, kada postoji racunica, kada postoji covek u koga se ima poverenja da ce to da izvede do kraja.

E sad, to da li neko u inostranstvu ima stalan priliv poslova, ili misli prvo da napravi outsorsing tim pa onda da juri neke poslove drasticno menja kontekst. Mozda mi pricamo sve vreme o razlicitim stvarima?

Evo licnog primera, kada sam pravio kalkulaciju za jedan svoj projekat. Za to mi je potrebno 2 senior i 2-3 junior programera. Za prve dve pozicije u principu ima par ljudi koje bih pozvao da rade samnom. Zato sto znam sta mogu da izvedu. To u startu podrazumeva da treba da im ponudim nesto bolje nego sto sada imaju na mestima gde rade posto su kvalitetni ljudi po pravilu angazovani i ne vise na civiluku. E sad tu dolazi ovaj deo o lokaciji prostora. Naravno da sto dalje od centra povoljnije moze da se nadje prostor, ali direktno proporcionalno moja ponuda koja bi ih privolela tamo mora da se uvecava. I dolazim u situaciju da ili kockam sa potpuno nepoznatim ljudima, ili platim pa klatim. Ova druga opcija je manji trosak sigurno. Uglavnom nije mi ni palo na pamet da bi razvojna godina mogla da me kosta manje od 100k racunajuci da se radi u iznajmljenom stanu.

@Brutalno dobro: Meni nije jasno sta si ti stvarno mislio da mozes da "kupis" u Beogradu (ispravka Srbiji) od ove "robe" i za koliko novca?


OK... sad da te pitam... sta mislis kakvo poverenje gazde trebas posedovati da bi ti gazda odobrio outsouce projekat od 100k eura?

Pa recimo da si mu svojim sposobnostima zaradio 1.000.000 eur u proteklih par godina na slicnim ili istim projektima.

Ako mu prestavis svoj project plan.. samo ce se nasmejati i potapsatati te po ramenu.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 12:21 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: Da ponovim "prepotentan programer"... nije sve u plati, mnogo toga moze da se nauci u IBM i HP-u sto je od neprocenjive vrednosti...

Glupo je svađati se, ljudi jednostavno imaju različite prioritete. Nekom ne smeta da ide u Inđiju da radi, neko neće da mrdne iz kruga dvojke. Nekom je bitno da ima celu platu na račun, nekom nije.
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
77.46.177.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 12:22 - pre 199 meseci
Ne znam kakva je situacija sada trenutno, ali nedavno je vazilo pravilo da je zivot u BG (mnogo) skuplji nego npr. u NS, ili negde drugde. Ista stvar je vazila i za plate. Tako da ako jos uvek vazi to pravilo, mozda bi mogao razmisliti o nekom drugom "centru", posto mislim da se i u NS moze naci par dobrih programera, ne samo u BG. Takodje ne znam da li te jos nesto veze za BG, sem toga da si tu nekad ziveo, ako je samo to, onda mislim da je to kranje nebitno za posao. Emocije i posao ne treba vezivati.
Negde sam procitao, ne mogu sada da pronadjem, da neka indijska firma otvara "pogone" u Indjiji i planira da zaposli bas dosta programera (500, 1000, mozda vise, ne secam se). Tako da ako njima nije bitno da budu na fensi mestu, ne bi trebalo ni tebi. E sad ko ce ici u Indjiju da radi, videcemo, ako bude nesto od toga.
BG je oduvek vazio za grad gde se jedna polovina ljudi ujutru budi i razmislja kako da zajebe da onu drugu polovinu, tako da sem velike kolicine ljudi na jednom mestu ne vidim neke prednosti BG-a u odnosu na ostale velike centre. A ta prednost za neke poslove zna biti i presudna. Tako da posle sve ove price, ne znam koliko ti je iko pomogao.

edit: hehe, dugo sam pisao poruku, vec je neko pomenuo Indjiju :D
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete23.11.2007. u 12:35 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro:

2003/2004 i radilo je sve po principu koji je jablan naveo.. 3 programera sa radom od kuce... sa ugovorenim fondom radnih casova i cenom radnog sata... jos su svi programeri bili stalno zaposleni po svojim fimama, tako da su programirali u slobodno vreme, vikendom...
zamisli koliko bi ja mogao da im ponudim po radnom satu da sam zakupio prostor u NBG, prijavio ih za stalno + svi ostali troskovi...

Covek se u toku diskusije izjasnio da hoce dream team... u prvom postu je rekao da ocekuje da mu firma da po "koji" projekat za pocetak... a ovde je dobio savete po kojim mu treba brdo novca samo da otvori firmu i pripremi je za outsourcovanje...

Prestani da se uvek izjasnjavas kao programer radnik , stavi se u ulogu menadzera poslodavca... covek je taj savet trazio, a ne prepotentnog programera koji hoce ovo ili ono... gazda daje pare gazda daje uslove.. tvoje je da su uhvatis u kolo i prihvatis ili da se pozdravis ...


Da ponovim "prepotentan programer"... nije sve u plati, mnogo toga moze da se nauci u IBM i HP-u sto je od neprocenjive vrednosti...


E dalo se pretpostaviti, od 2k3/2k4 se svasta promenilo, jel tesko to skapirati, obaska sto si i tada verovatno lose poslovao, da nisi ne bi pukao i potom pokrivao troskove.

Inace to sto ti pricas programiranje u slobodnom vremenu, + kodovanje kako se kome navrne nije dream team, to moze ko hoce, ti konstantno pricas o sibicarenju, mi o ozbiljnom poslu, to mozda mozes u rusiji i kini ovde ne, slabo ljudi ovde rade za casu votke i zrno pirinca.

Prvo nisam prepotentan, ni u jedno trenutku nisam predlozio nista suludo, ako ti imas ideju da sa 2ke pokenes biznis onda bolje najmi neko stado krava, pa prodaj mleko,nego da se zamlacujes IT-om.

Ti ove ljude skapirao ka budale koje mozes da zezas kako ti dusa zeli, a ovde svi ceznemo da nam neki gastos otvori firmu u zaklopaci i ponudi 200e i kuka kako smo prepotentni, jer on jadan zbog nas ne moze na letovanj u ibicu.

Na kraj krajeva neka slusa tebe pa nek zaposli vlasnike firmi da mu koduju, bolje nek vidi kako ljudi sada ovde rezonuju, jer za njega nece da rade vanzemljaci.

A sto se HP-a i IBM-a tice to jeste tacno, ali to mi sad nesto nece da plati racune majku mu, i zamisli moto, dodjite u Indjiju da bi ste ucili, pare nisu bitne.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 325150 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.