Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 324838 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Programer Offsite
Programer, Freelance

Član broj: 162940
Poruke: 19
*.excelsys.cl.



+2 Profil

icon Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 12:40 - pre 199 meseci
Radim kao Senior Programer u jednoj programerskoj firmi u inostranstvu, gde zivim vec dosta godina i nosim se mislju da pokrenem Outsourcing firmu u Beogradu. Verovatno bi mi u firmi gde sad radim dali neki projekat, tako da bih imao s cim da startujem.
Kako nemam iskustva sto se vodjenja biznisa tice, ako ovde ima nekog ko ima ikustva iz prve ruke voleo bih da mi pomogne oko ovih mojih dilema:
1. Kako se vrsi protok novca iz inostranstva u Srbiju? Ja napisem fakturu i oni uplate na moj racun?
2. Koliko se uopste isplati registrovati firmu za prvi momenat (dok nisam siguran da je sve krenulo...)?
3. Kakva je generalno poslovna klima u Bgd za ovakav posao?
4. Cujem da retko koji poslodavac prijavljuje prave iznose primanja zaposlenih, da li je to zato sto su dazbine velike?
5. Kakva je situacija sto se tice nalazenja kancelarijskog prostora, opremanja, interneta. Ja bih startova s minimalnom timom, max 7 ljudi.
6. Kakva je situacija sto se se spreme programera tice, narocito me zanima Java i J2EE?
7. Koliko bih morao da platim J2ee programera s iskustvom od barem nekoliko godina i da li takav kadar uopste moze da se nadje? (Pre jedno 5 godina sam pokusao da nadjem ljude za neki projekat i odziv je bio izuzetno slab. Kao da ljudi u Srbiji imaju vise iskustva s Microsoft platformom)...

Verovatno nisam znao da pitam i nesto sto je mnogo bitno, a sto se kroz iskustvo sazna, te bih bio vrlo zahvalan na bilo kakvom savetu na prilozenu temu.
Narocito bih bio zahvalan ako bi neko hteo da podeli svoje iskustvo (znaci neko ko vec ima ovakvu firmu).

Zahvaljujem unapred na pomoci!

Popivoda
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 13:06 - pre 199 meseci
Citat:
Programer Offsite
1.Kako se vrsi protok novca iz inostranstva u Srbiju? Ja napisem fakturu i oni uplate na moj racun?

Upravo tako.

Citat:
Programer Offsite:
2.Koliko se uopste isplati registrovati firmu za prvi momenat (dok nisam siguran da je sve krenulo...)?

Verovatno drugačije ni ne možeš da radiš. Sumnjam da će ti neko pristati da radi neprijavljen, vidi pod 7.

Citat:
Programer Offsite:
3.Kakva je generalno poslovna klima u Bgd za ovakav posao?

Ok. Ništa specijalno, ni loše ni dobro.

Citat:
Programer Offsite:
4.Cujem da retko koji poslodavac prijavljuje prave iznose primanja zaposlenih, da li je to zato sto su dazbine velike?

Da. Doprinosi za zaposlene su oko 65% od plate zaposlenog. Znači ako radniku daješ 1000 evra platu, 650 evra dodatno moraš da daš državi na račun doprinosa. Ovo se obično rešava tako što se radnici prijavljuju na minimalac, a ostatak u kešu, međutim to funkcioniše samo ako imaš odakle da izvučeš keš novac... Ako sve primaš preko računa (fakturisanjem inostranim firmama) onda ćeš teško izvlačiti keš za radnike.

Citat:
Programer Offsite:
5.Kakva je situacija sto se tice nalazenja kancelarijskog prostora, opremanja, interneta. Ja bih startova s minimalnom timom, max 7 ljudi.

Sve to nije problem, imaš gomilu novih poslovnih zgrada, kirija ti je 20-30 evra po kvadratu, izbor kancelarijske opreme je odličan, za internet nema brige...

Citat:
Programer Offsite:
6.Kakva je situacija sto se se spreme programera tice, narocito me zanima Java i J2EE?

Upravo će ti ovo biti najveći problem u celom poslu - naći dobre programere.

Citat:
Programer Offsite:
7.Koliko bih morao da platim J2ee programera s iskustvom od barem nekoliko godina i da li takav kadar uopste moze da se nadje? (Pre jedno 5 godina sam pokusao da nadjem ljude za neki projekat i odziv je bio izuzetno slab. Kao da ljudi u Srbiji imaju vise iskustva s Microsoft platformom)...

Kod mene u firmi su plate u rasponu od 600-1500e u zavisnosti od kvaliteta programera (stim što ja ne radim outsourcing već specijalizovan software)... Plus naravno bonusi i ostale beneficije (13-ta plata, godišnji odmori, slobodni dani i sl.)... Za solidnog programera očekuj 800-1000 evra platu, a za vrhunskog 1000-1500 evra... Stim što će verovatno vrhunski tražiti da budu prijavljeni na belo, jer je potražnja velika a ponuda mala, pa oni mogu da diktiraju uslove...

Ne znam koliko para imaš u šteku, ali očekuj da će te ovakva firmica od 7 ljudi, ako hoćeš da imaš dobar prostor u nekoj novoj zgradi, plus ostali troškovi koštati oko 15,000 evra mesečno, znači 180,000 evra iliti 250,000 usd godišnje... Ako imaš već neke konkretne projekte u vidu na kojima možeš da isplatiš ove troškove, plus i da zaradiš nešto onda ok... A ako hoćeš da otvoriš firmu pa onda da juriš projekte, a nemaš 250k na bacanje, bolje sebi kupi neki dobar auto/čamac pa bar se nauživaj za svoje pare :)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 15:25 - pre 199 meseci
Citat:
Programer Offsite: 4.Cujem da retko koji poslodavac prijavljuje prave iznose primanja zaposlenih, da li je to zato sto su dazbine velike?

Dažbine nisu velike, to jest vrlo su slične kao u većini ostalih zemalja. Ljudi prijavljuju minimalac jer im se može, to jest država se ne trudi previše da to spreči.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 16:03 - pre 199 meseci
Beograd ti moze obezbediti prilicno dobre uslove za otvaranje jedne outsourcing firme. Radio sam u nekoliko takvih i koliko vidim nove dolaze i stvaraju se jako brzo.
Dakle ima ih dosta, i verovatno svi imaju slicnu racunicu kao i ti.

Jedini moguci problem koji ja vidim jeste nalazenje kadra, pogotovo Java orijentisanog, mislim da su u manjini u odnosu na .NET i generalno Web programiranje.
Takodjer mislim da bolji programeri postaju sve skuplji, pogotovo u Beogradu, tako da bi trebalo da se dobro preracunas koliko je isplativ taj tvoj poduhvat.

Godisnja plata boljeg programera izlazi do 20k evra bruto u Beogradu.

Porezi i doprinosi su oko 40%, nista razlicito od ostatka Evrope.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.static.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 17:05 - pre 199 meseci
Porezi i doprinosi su za poslodavca, ako mu je radnik prijavljen i u stalnom radnom odnosu, onoliko koliko je ventura rekao: oko 65%. Kažem oko jer se oko 5000 dinara odbija od osnovice za porez na plate, pa ukupan procenat zavisi od visine prijavljene plate. Ako prijaviš sve od plate od oko 1000 evra razlika u odnosu na 65% je vrlo mala, tj. onih 5000 dinara se skoro ni ne primeti.

Ako se isplaćuje preko ugovora o delu onda se uplaćuju samo doprinosi na teret radnika, pa izađe oko 40%, ali to onda nije stalni radni odnos.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 21.11.2007. u 21:44 GMT+1]
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 17:12 - pre 199 meseci
Srbija gaji kult neto plate vec dugo godina posto u bliskoj istoriji nikog nije zanimalo koliko drzava uzima, jer je sve bilo drzavno.
Mislim da je bolje predociti platu u bruto iznosu (kao u vecini zemalja sveta) da bi obican gradjanin bio svestan koliko njegovih zaradjenih para odlazi na porez i doprinose.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 21.11.2007. u 21:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete21.11.2007. u 18:48 - pre 199 meseci
Inače, u celom svetu se porez izražava na bruto platu, a čovek živi u inostranstvu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Income_Tax

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 21.11.2007. u 21:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 00:00 - pre 199 meseci
zanimljiva tema, da neki saznaju kako se otprilike krecu plate Java i drugih programera u Srbiji
http://www.elitesecurity.org/t288824-Posao-Java-programera-Srbiji


outsourcing ima dosta sanse ovde ali treba imati na umu da se neke firme time bave barem 10 godina (dokazana konkurencija) i da se dobri/odlicni programeri ne mogu lako naci
ako vec osnivas firmu, osnuj d.o.o. (obradjeno u vise tema, nije odgovarajuci Zakon skoro menjan), nemoj drustvo lica (inokosno ili ortacko)
ventura je rekao sve otprilike

pitanje: zasto bas u BGDu?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Programer Offsite
Programer, Freelance

Član broj: 162940
Poruke: 19
*.adsl.terra.cl.



+2 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 02:33 - pre 199 meseci
Citat:
momsab:
pitanje: zasto bas u BGDu?


Ja sam iz Bgd-a, pa sam mislio da spojim lepo s korisnim...
No prema ovome sto cujem, potraznja za programerima je i kod nas dosta velika, sto znaci kao i u svetu i izgledao trziste razradilo pa plate nisu na tako niskom nivou, tako da nisam siguran koliko bih mogao biti konkurentan....
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
77.46.177.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 06:41 - pre 199 meseci
Pa plate su ocigledno na niskom nivou, u odnosu na inostranstvo, jer sve vise i vise stranih firmi otvara "proizvodne" pogone kod nas, dok kod njih ostaje samo prodaja tog softvera.
Prijavljivanje radnika na minimalac je smesno i ponizavajuce za tog radnika, sem mozda ako nema platu 5k evra pa ga boli briga. Posto sa minimalcom moze da zivi kao student, dok je mlad i dok tu platu trosi na zajebanciju, da tako kazem. Kada mu ta plata zatreba da se sebi kupi stan, npr., ili nesto drugo, e tu dolazi do problema, koje vec svi znamo i onda se zapita sta je radio proteklih godina i za cega je radio i zasto ima penziju kao varioc, a imao je platu 5x vecu. To koliki je porez, da li je velik u odnosu na okruzenje, ne znam, ali imate sansu da menjate vlast na izborima, pa menjajte, trazite neku koja ce staviti manji porez.
Ti mozes naci dobre programere ocas posla, ali moras biti konkurentan sa platama, da bi neko imao volju da predje kod tebe da radi. Ili mozes da primis jednog ili nijednog pro programera, a ostalo da ti budu pocetnici. U tom slucaju ne moras previse da se obazires na platu, jer ce oni raditi za pocetnicku platu koja je svuda mala. Ali ces neko vreme potrositi na njih, sto ti je neki vid ulaganja.
U svakom slucaju, ako kako ti kazes imas posla od "preko grane" i znas sta radis, mislim da ti se isplati otvoriti firmu.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 10:19 - pre 199 meseci
Posto sam imao simbolicna iskustva iz ove oblasti pokusacu da ti dam par smernica.. (naravno ako se odlucis na svoj biznis)

Prvo i najbitnije (ne zapocinji biznis ako ne znas i sam da ga radis).. sto znaci da ne zavisis od svojih programera, odnosno da dobar deo toga sto oni mogu da urade mozes i ti sam.... kod nas ti je nepisano pravilo da radnici vlasniku kroje platu, shvatices zasto ti to kazem..

Drugo, nadji sebi prostor u nekom prigradskom naselju (teskoj periferiji) ili u susednim mestima Pancevo, Zemun, Mladenovac..itd.. (bitna je samo internet konekcija)... svi uglavnom pate da budu na nekim fensi mestima, sto tebi ne igra nikakvu ulogu... BG ti je blizu zbog kadrova i administrativnih poslova... a zakup prostora povoljan..

Trece, u Srbiji je sad tzv "divlji kapitalizam", nesto kao USA ili UK... ti tu ne mozes nista promeniti...
Probaj da organizujes firmu ovako...
- 1-2 dobra senior programera, dobro placena, razmisljaj cak i o njihovom ucescu u vlasnistvu (u odredjenom procentu),
- junior programeri / pocetnici (apsolventi ili svrseni studenti, inteligentni, lako prilagodljivi, zeljni sticanja radnog iskustva (vidi na ETFu, FONu, Masincu, TFNu))
- napravi ugovor sa nekom sertifikovanom skolom o specijalizovanim kursevima na koje bi poslao svoje junior programere (MCSD, JAVA. PHP... sta god.), u ugovoru stavi klauzulu da radnik mora da provede 3 god. u tvojoj firmi ili u slucaju da zeli da napusti firmu isplati svoje skolovanje (sto nije bas jeftino za juniorsku platu), naravno bice dosta slucajeva napustanja (ima jako bistrih ljudi koji naglo napreduju i dobijaju ponude iz inostranstva i bogatih firmi)..
To ne treba da te brine, zato sto ces od njih dobiti novac koji ces da ulazes u nove junior programere... Imam dosta kolega sa studija koji su oberucke prihvatili ovakve ponude ("mala plata" za mogucnost specijalizovanja (MCSD) + 3 godine iskustva u programerskoj firmi), naravno one "diplomashe" koji vitlaju papircetom iznad glave i busaju se "ja sam zavrsio fakultet", mozes u startu da precrtas..

Cervrto, pretvori ovaj divlji kapitalizam u socijal kapitalizam, nesto kao Skandinavija, Francuska, Nemacka...
Cim krenes sa ostvarivanjem prihoda, poboljsaj radnu atmosferu i uslove svojim radnicima... 13ta plata, placeni strucni seminari i forumi, zajednicke ekskurzije, zurke, kredit od firme za resavanje problema najugrozenijih radnika, slobodni dani, spajanje praznika i vikenda.... da sad ne nabrajam...

Peto, da bi ostvario ovo cetvrto, pokusaj da stvoris atmosferu tipa "svako da odradi svoj posao". Sto znaci fleksibilno radno vreme, bez cimanja radnika, pritisaka... Neka rade kad hoce i koliko hoce, samo da odrade ono sto su dobili kao zadatak.

Eto, mozda sam se malo raspisao.. ali nekome ce dobro doci..
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 10:56 - pre 199 meseci
Slazem se sa vecinom stvari sto si napisao, osim predloga lokacije.

Mislim koga ce da dovede da radi u Mladenovac?? Ne verujem da ima previse interesanata ni za Pancevo. Cuo sam samo za jednu IT firmu iz Panceva.
Lokacija ne treba da bude "fensi" ali logicno je da bude dostupna za zaposlene koji bi pretpostavljam mahom bili iz BG-a, ipak nije prigradski saobracaj oko Beograda sjajno resen pa se ljudi tako lako odlucuju za tako nesto, daleko od toga.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 11:39 - pre 199 meseci
Dobro, mozda je Mladenovac malo dalje, ali BG-PA 40 min Beovozom (brze nego NBG-BG u jutarnjem i poslepodnevnom spicu).
Da ja pocinjem ja bih pogledao nesto u Grodckoj/Sremcici/Ovchi/Borchi/Sebes-u.. Sve je preplavljeno WiFi-em.. znaci ima interneta.. samo naci kulturan prostor... Za 2000 eur mozes godisnje zakupiti sebi prostor.. sto bi davao mesecno 1000/2000 eur za lokal u sirem centru beograda. Ipak je to outsourcing, a ne salon automobila.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 11:47 - pre 199 meseci
Ovako, da ti ja prenesem neka svoja iskustva i razmisljanja posle par meseci istrazivanja naokolo

Kao prvo, Srbija nije meka jeftine white collar radne snage, to odmah izbi sebi iz glave i sve ostalo ce biti malo lakse za razumevanje. Ja znam sta si ti zamislio, da ti trosak po developeru ovde izadje oko $10 pa da ih prodajes za $30 na USA trzistu, na to odmah zaboravi. Kvalitetni iskusni resursi postoje ali su veoma skupi i nisu konkurentni na globalnom trzistu. Drugi problemi na koje ces naici su:

- Internet. Iako se nesto kao radi po tom pitanju, situacija van Beograda je jos uvek na nivou Tadzikistana. Dok se ne desi ta cuvena decentralizacija i dok se ne razviju regionalni centri kako finansijski tako i infrastrukturalno, jednostavno je tehnicki veoma problematicno drzati tehnolosku kompaniju van Beograda sto sa sobom vuce druge troskove.

- Politicka nestabilnost. I pored svih para koje upumpas ovde nikad ne znas da li ce nesto drasticno sutra prepodne da se desi sto ce ti upropastiti ceo koncept. Znam za dosta ljudi (neki su i ovde na ESu) koji su za veoma malu razliku u parama otisli iz zemlje jer im je jednostavno prekipelo. Lagao bih kad bih rekao da moj nekdasnji odlazak nije bio ekstremno motivisan istim razlozima. Imaj isto u vidu da iskusni resursi imaju 10-15+ godina iskustva i vrlo verovatno suprugu/a i decu, i uvek polazim od sebe, kao oca jednogodisnjeg deteta uzasava me ideja da mi dete odrasta ovde bez obzira na pare.


- Lokacija. Kao i u vecini post-komunistickih drzava, postoji glavni grad i onda "praznina" do granice. Ako se resis za beograd treba da znas da trenutno jedna porodica za 2..5 ili 3.0 stan na lokaciji koja nije obrenovac treba da izdvoji cirka 500-700 evra samo za rentu, isti takav stan samo 12 km dalje u pancevu kosta 200-250 u suvom centru grada. Sa druge strane, vecina resursa se nalazi u Beogradu i tesko ces ih nagovoriti da negde putuju a kamoli da se negde presele van 'grada', jednostavno postoji dovoljno ponuda u samom Beogradu.

- Konkurencija: Ti isti resursi na koje racunas su pod konstantnom opsadom regrutera iz EU pa racunaj na cesti turnaround resursa. Te varijante sa zakljucavanjem zaposlenih na tri godine jednostavno ne funkcionisu. Oni koji to potpisu ili su toliko neiskusni da ne znaju za bolje ili imaju exit strategiju. Ti mozes da ih tuzis ako odu al onda treba da se preganjas po srpskim sudovima i na kraju mozda i dobijes tuzbu protiv nekog ko vise ne stanuje ovde i nema nikakve nekretnine ili bankovne racune sa kojih bi ti namirio potrazivanja. A da ne pominjem koliko poverenja zaposlenima uliva firma koja se bavi tuzenjem istih. Ljudi se vezuju drugacije, a princip koji ja volim je podela profita za one koji ostanu do kraja projekta, ako odes ranije, ispalio si se.

Da ne bude da je sve crno, ja sam se za sve vreme mog boravka napolju nagledao gomile 'seniora' koji tesko mogu da se porede sa jednim prosecnim srpskim developerom. Ljudi zaista jesu i kretaivni i sposobni i znaju zanat i mogu da uce. Treba samo umeti sa njima sto nije nimalo lako. Iz tih razloga, otvarati offshore kompaniju ovde koja ce da radi sitne projektcice za strane klijente je bezvezno, za te projekte ces tamo konkurasti svojm pandanima sa timovima u kini, rusiji i ostalim zemljama gde developeri rade da ne bi umrli od gladi. Tu gubis u startu. Srbija je dobra zemlja da se otvori firma koja razvija veliki namenski projekat za prodaju, sa unapred pripremljenim planom i budzetom i mogucnoscu podele deonica. Sa dobrom projektom, kvalitetnim platama, beneficijama i buducim bonusima mozes da napravis dream tim ovde bukvalno otimajuci najbolje resurse od drugih firmi. Softver je zato idealan kao biznis u srbiji, fiksni troskovi firme ce biti veci, ali ce zato veoma niski varijablini trokovi kasnije prodaje uciniti ceo biznis isplativim.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 11:48 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: Dobro, mozda je Mladenovac malo dalje, ali BG-PA 40 min Beovozom (brze nego NBG-BG u jutarnjem i poslepodnevnom spicu).
Da ja pocinjem ja bih pogledao nesto u Grodckoj/Sremcici/Ovchi/Borchi/Sebes-u.. Sve je preplavljeno WiFi-em.. znaci ima interneta.. samo naci kulturan prostor... Za 2000 eur mozes godisnje zakupiti sebi prostor.. sto bi davao mesecno 1000/2000 eur za lokal u sirem centru beograda. Ipak je to outsourcing, a ne salon automobila.

Nije salon, ali danas kad dobar programer u Bg-u moze sutra da nadje posao cisto sumnjam da ce traziti neki u Sremcici, Ovci ili Borci osim u slucaju ako zivi u blizini. Radije ce izabrati neki pristupacniji. Dovuci dobre programere iz BG-a u Sremcicu ili Ovcu bila bi nemoguca misija.

Osim toga, jesi prelazio ti skoro preko Pancevackog mosta?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 12:01 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: Dobro, mozda je Mladenovac malo dalje, ali BG-PA 40 min Beovozom (brze nego NBG-BG u jutarnjem i poslepodnevnom spicu).
Da ja pocinjem ja bih pogledao nesto u Grodckoj/Sremcici/Ovchi/Borchi/Sebes-u.. Sve je preplavljeno WiFi-em.. znaci ima interneta.. samo naci kulturan prostor... Za 2000 eur mozes godisnje zakupiti sebi prostor.. sto bi davao mesecno 1000/2000 eur za lokal u sirem centru beograda. Ipak je to outsourcing, a ne salon automobila.


Evo ja sam iz Panceva pa mogu da ti kazem da nailazim na veliko nerazumevanje ljudi iz Beograda. To je jednostavno mentalitet ljudi ovde, Beograd je u njihovim glavama jedino mesto na kome vredi ziveti i raditi. Tu varijantu sa 40 minuta beovozom (sto inace nije bas tako jer u Pancevu beovoz obilazi po periferiji grada a gradski prevoz je bukvalno neupotrebljiv pa treba pesaciti posle od stanice voza do posla) ti mozes da serviras nekom ko je ziveo u njujorku i putovao dva sata do posla i dva sata nazad. Dalje, beograd je sad postao veoma homogenizovano skup za zivot, i dosta ljudi se seli na lokaciju koja im je blize poslu, zbog podjedako istih cena gajbi cak iako su kupili stan isti izdaju i od tih para placaju rentu u stanu blize poslu. Iapk se u taj grad doselilo 400.000 ljudi za manje od dve godine.

Sto se tice Panceva, internet jeste dostupan ovde ali ne u zeljenoj brzini za veci posao. I taj problem moze da se resi, ali zbog slabe dostupnosti cena raste astronomski. Kulturni zivot nije ni blizu beogradskog nivoa sto je dodatni problem, plus konstantni napadi zagadjenja (koji su se proredili, mroam priznati).

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 12:09 - pre 199 meseci
@dalibor

Da se ne natezem sad oko okoline BG-a... ajde kazi iskreno koliko ti putujes do tvog posla (ne poznajem te, pitam na blef)... ja do svog putujem 55 min i vise sam nego srecan.

Ako si procitao rekao sam 1-2 dobra programera (suvlasnika u biznisu)... mislim da njima nije problem da za SVOJU firmu putuju i do Ovce/Borce/Sremcice...
Ostalo je studentarija (pocetnici), ako studentarija smatra da im je Sremcica daleko, neka sebi nadju neki posao u krugu dvojke. Uvek ce se naci neko ko zeli da putuje na posao..

@mmix

U vecini stvari se slazem sa tobom, ali vezivanje na 3 godine ugovorom o doskolavanju nisam ja izmislio.. Dobar broj malih IT firmi uveliko koristi taj model jer njime dobijaju i poslodavac i radnik.
Da podsetim ovde pricamo o studentariji (programerima pocetnicima).

Znam ziveo sam u Pancevu par godina.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 12:20 - pre 199 meseci
Citat:
Brutalno dobro: Uvek ce se naci neko ko zeli da putuje na posao..

Mozda da hoce, samo kazem da je trziste u Beogradu takvo da ipak vecina programera moze da bira lokaciju jer posla ima dosta, kao sto ti je i mmix rekao.

Ja putujem 5 minuta vozom do posla, +10 minuta peske do voza i do firme, mada mislim da to uopste nije bitno u ovoj temi.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 12:24 - pre 199 meseci
Upravu si..samo kad kazes programeri ti mislis na ono 1-2je senior programera za koje stvarno postoji potraznja.. a ne za junior programere, koji tek treba da pocnu sa ucenjem..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete22.11.2007. u 12:35 - pre 199 meseci
Srbija je za sada u deficitu dobre IT radne snage - da li ce gomila IT fakulteta koji su otvoreni pomoci, to cemo jos videti...

To u principu znaci da ces dobre ljude jako tesko da zadrzis za sebe osim ako se dobro ne pruzis (ljudi koje znam da su jako dobri programeri u Srbiji menjaju poslove svako malo, plate su im vrlo uporedive sa zapadnim i zahtevaju puno - ucesce u uspehu firme, itd...) - naravno, i sa svim "pruzanjem" ce to manje da izadje nego placanje developera u zapadnoj EU, ali cisto da znas - ne bas puno jeftinije.

E, sad, eventualno ce neko doci na ideju da u Srbiji outsourcuje "fizikaliju" - tipa prevodjenje softvera, dokumentaciju, itd... ali nisam siguran koliko je to

a) Isplativo
b) Jeftina prosecna radna snaga u Srbiji je stvarno - losa...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Outsourcing u Srbiji: kako startovati, na sta paziti i da li preporucujete

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 324838 | Odgovora: 313 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.